×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 33

Понеделник, 16 Септември 2013 09:54

Литературно читање

Мариане Ф. Шулц
„ Die Chance, ungebrochen davonzukommen“ („Шансата да се остане нескршен и по тоа“)
Вторник, 17.09.2013 во 19:00 часот во Германската читалница

Германската амбасада и ДААД (Германската Академска Служба за Размена) покануваат во Германската читалница на литературно читање на германски јазик.

Ве известуваме дека во октомври и ноември Националната и универзитетска библиотека ќе ги одржи основните курсеви за библиотечно работење.

Доколку сте заинтересирани за учество на некој од овие курсеви, пријавете се најдоцна до 1.10.2013 г.

Тука можете да го видите Распоредот на термини и да го преземете Образецот на пријавата.

За повеќе информации јавете се на 02 / 3115 177, лок. 156.

Понеделник, 09 Септември 2013 09:42

Денови на македонската култура

Во рамките на потпишаниот договор за соработка меѓу Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје, Република Македонија и Народната библиотека на Србија во Белград, во сегментот за зајакнување и интензивирање на соработката меѓу двете библиотеки, на 5. и 6. септември 2013 год. во Народната библиотека на Србија се организираше дводневна манифестација насловена Денови на македонската култура, со што македонската страна ја одбележа 22. годишнина на независноста на Република Македонија.

Среда, 29 Мај 2013 12:34

Вовед во EconBiz Open

(база на податоци од областа на економските науки)

На 31 мај (петок) 2013 г., 14:30 – 15:30 ч., Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје и Југоисточниот Европски Универзитет од Тетово организираат работилница за практично користење на EconBiz Open базата на податоци во Центарот за конференции и студии, при НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје.

Вторник, 28 Мај 2013 10:14

Светот на бајките

На 29 мај во 12:00 часот, во холот на Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје ќе биде отворена несекојдневна мултимедијална изложба насловена СВЕТОТ НА БАЈКИТЕ со која ќе се одбележи јубилејот 200 години од првообјавената збирка бајки на Браќата Грим.

Поминувајќи низ седум станици, секој посетител ќе може да ги види најзначајните мотиви од германските бајки. Преку елементи за слушање, гледање и интеракција ќе може да се проследат магиите и волшебствата, принцезите, животните и познатите херои од бајките.

Галерија

Галерија фотографии

Контакт

 
Бул. „Гоце Делчев“ бр. 6, пошт. фах 566
Скопје
Република Македонија
 
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
 
+389 2 3115 177
 
+389 2 3226 846