Прес

×

Предупредување

JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со ID: 33

Патронат на НУБ „Св. Климент Охридски“-Скопје

Четврток, 06 Декември 2012 00:00

Големо задоволство ни е да Ве поканиме на заедничкото чествување на празникот посветен на нашиот патрон Свети Климент Охридски и на врачувањето на традиционалните јубилејни награди, како скромен знак на почит за долгогодишното споделување на пријатните моменти при работата во нашата Библиотека. На средбата ќе учествуваат: проф. д-р Јелена Лужина, Илинденка Петрушева, проф.д-р. Сашо Коруновски, доц. д-р Тони Филипоски, д-р Тихомир Стојановски и проф. д-р Марија Чичева – Алексиќ.

Петок, 7 декември 2012

10:30 Положување цвеќе пред споменикот на Св. Климент Охридски
10:40 Поздравно обраќање на директорот на Националната библиотека г-н Миле Бошески
10:50 Врачување на традиционалните јубилејни нагрaди
11:30 Сцени од претставата „Будење на ангелите“, текст на Тихомир Стојановски
12:00 Шеста научна средба на тема: Свети Климент Охридски во уметничкото творештво

Директор

Миле Бошески

 

Галерија

Галерија фотографии

Контакт

 
Бул. „Гоце Делчев“ бр. 6, пошт. фах 566
Скопје
Република Македонија
 
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
 
+389 2 3115 177
 
+389 2 3226 846