Втора работилница за литературен превод

МЕСТО: Германска читалница при НУБ „Св. Климент Охридски“ - Скопје

ВРЕМЕ: 12-14 мај од 11:00 до 15:00 часот

РОК ЗА АПЛИЦИРАЊЕ: 1 мај 2016 година

Работилницата е организирана од страна на Здружението друштво за македонско-германско пријателство и соработка – Скопје во соработка со Германската читалница при НУБ „Св. Климент Охридски“-Скопје.

Ќе се работи превод на книгата „Седмата страна на коцката“ од академик Влада Урошевиќ од македонски на германски јазик, а истата ќе ја водат лекторката Маријана Ѓорѓиева и преведувачот Бенјамин Лангер и е наменета пред се за студенти од 3 и 4 студиска година од Катедрите за превод и толкување и за германски јазик и книжевност, но и за сите заинтересирани за литературен превод, а имаат добри познавања на германскиот јазик.

Пријавувањето може да го направите со испраќање на лични податоци (име, презиме, година на раѓање и професија) на е-пошта: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. или Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.. Рокот за пријавување е до 1 мај 2016 година.

Проектот е поддржан од страна на Гете-Институт Канцеларија за врски Скопје.